Personaaltreener Kärt Pärtel
Lihas- ja jõutreeningud vanemas eas

Lihas- ja jõutreeningud vanemas eas

2021. aastal läbi viidud Eesti suurim liikumisuuring püüdis kaardistada Eesti elanike liikumisaktiivsust nii kooliealiste kui täiskasvanute seas. Uuringu tulemused viitavad, et nooremas eas on meie liikumisaktiivsus suurem kui vanemas eas.

Vananemine on elukestev protsess, mida kogeb meist igaüks. Vananemine saab alguse pärast kehalise küpsuse saavutamist. Valdavalt juhtub see 25.-30. eluaasta paiku. Seda protsessi ei ole täna võimalik peatada, kuid selle kulgu ja kiirust on võimalik oma eluviisiga mõjutada.

Lihaste tervis ja nende töö vajab tähelepanu kogu elukaare vältel, kuid on perioode elus, mil võiks need olla eriti suure hoole all. Alates 30. eluaastast hakkab treeningu ja vajaduspõhise toitumise puudumisel meie skeletilihasmass vähenema ning see langus suureneb pärast 60. eluaastat veelgi. Selle protsessi pidurdamiseks on oluline anda lihastele koormust ning eriti tõhus on teha seda jõutreeningutega, mis aitab isegi 90+ aastastel inimestel olla kauem iseseisvad.

Jõutreeningu teadlik harrastamine toetab edukalt meie igapäevaelu ja ka teisi spordialasid.

Soovitused vanemas eas inimeste treeningutes ja toitumises erinevad veidi “tavainimesele” mõeldud soovitustest, kuid mitte oluliselt. Määravaks saavad pigem individuaalsed vajadused ja soovid, mida personaalne nõustamine aitab kaardistada ja nendest tulenevalt kujunevad ka sinu jaoks sobilikud soovitused ning tegevusplaan.

Olulised muutused toimuvad naiste kehades menopausi persioodil ning jõutreeningute ning teadliku toitumise roll selle järgselt on oluline ning võib aidata ka kaasnevate muutustega kohaneda.

  • Personaaltreeninguid viin läbi Järveküla jõusaalis (Rae vald, Harjumaa) ja Peetri 24-7fitness jõusaalis.
  • Jõu- ja ligastreeningute treeninggruppp umbes-täpselt 50+ naistele. Anna endast märku, kui oleksid grupis osalemisest huvitatud.
  • Toitumisnõustamisest on võimalik osa saada nii silmast-silma kui veebi teel kohtumise formaadis, milles lepime omavahel huvi korral kokku.

Soovitan hoida silma peal ka siinsamas kodulehekülje blogil ning sotsiaalmeedias Instagrami kanalil (@kartpartel), kus jagan erinevat toitumise ja trenniga seotud lugemist.